Seyahat edin sıhhat bulun, sözüyle Peygamberimiz ne demek istemiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadisin kaynağı için (bk. Ahmet b. Hanbel, 3/280; Aclunî, 1/445).

Bu hadisin değişik rivayetleri vardır. Bu rivayetlerin bazılarını göz önünde bulundurarak hadisin zayıf olduğunu söyleyen alimler de vardır. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 5/210)

Manası şöyle olabilir:

İnsan ruhu, kâinatta geçerli olan hareket kanununa tabi olarak hareket etmekle istirahat eder, mutlu olur. Çalışan kimselerin, tembellik döşeğinde yatanlardan daha mutlu olmalarının hikmeti de budur.

Ayrıca, her yenilikte bir lezzet vardır. Seyahatte de yeni mekânlar, yeni havalar, yeni arkadaşlar, yeni meşgaleler olur. Bu çok yönlü yeniliklerden dolayı da ruhta bir ferahlık oluşur, bu da sağlığa yardım eder.