Şafii Mezhebi'ne göre namazların rekat sayıları kaçtır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Beş vaktin farz olan namazlarının rekat sayıları şunlardır:

Sabah namazı: İki rekattır. Öğlen namazı: Dört rekattır. İkindi namazı: Dört rekatır. Akşam namazı: Üç rekatır. Yatsı namazı: Dört rekattır.

Farz namazların rekat sayısı bütün mezheplere göre aynıdır. Farza bağlı sünnetlere gelince:

Farz Namazlara Tabi Müekked Sünnetler:

Bunlar on rekat olup şunlardır:

a) Sabah namazının farzından önce iki rekat. Fatiha' dan sonra birinci rekatta Kâfirun suresini ve ikinci rekatta İhlas suresini okumak sünnettir.

b) Öğle namazının farzından önce ve sonra ikişer rekat. Cuma namazı da öğle namazı gibidir.

c) Akşam namazının farzından sonra iki rekat. Bunda da Fatiha'dan sonra birinci rekatta Kâfirun, ikinci rekatta da İhlas surelerini okumak sünnettir.

d) Yatsı namazının farzından sonra iki rekat.