Kabir ziyaretinde yapılan dua ile ölünün azabı kaldırılır mı?

Soru Detayı

- Bir müminin kabrini ziyaret ederken, "Allahümme inni eselüke-bi-hurmet-i Muhammed aleyhisselam en la tüazzibe hazelmeyyit." derse, o ölünün azabı kıyamete kadar kaldırılır, diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sorudaki hadisi, Birgivi senetsiz, kaynaksız bir şekilde rivayet etmiştir. (bk. Birgivi, Ahvalu Etfali’l-Müslimin, s. 229)

Bu duanın anlamı şudur:

“Allah’ım! Hz. Muhammed (asm) hürmetine bu kabir sahibine azap etmemeni istiyorum.”

Şimdi bu bir duadır. Her dua gibi bunun da kabul edilip edilmemesi Allah’ın iradesine bağlıdır. Bunun mutlaka kabul edileceğini söylemek, mesnetsiz olur ve de realitelere terstir.

Bu duayı herhangi bir dünyevi işimiz için de yapabiliriz ve bunun mutlaka kabul edileceği anlamına gelmez.

Duanın makbuliyeti, bir yandan dua eden kimsenin Allah katındaki değeriyle ilgili olduğu gibi, diğer yandan da Allah’ın hikmet ve iradesine bağlıdır.