Namazdan sonra çekilen tesbih sayılarının on (10) olduğuyla ilgili rivayet var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tespihlerle ilgili değişik sayılar rivayet edilmiştir.

“Namaz sonrası on sübhanellah, on elhamdülillah, on Allahu ekber çekilir.” (bk. Ebu Davud, Sehiv, 91)

"Otuz üç sübhanellah, otuz üç elhamdülillah, otuz dört Allahu ekber, çekilir...” (bk. Ebu Davud, Sehiv, 92-93).

Ayrıca, hepsinin otuz üçer defa çekileceğini ifade eden hadis için bk. a.g.e, Sehiv, 95.

Ancak ümmetin en çok uygulama sahasına koyduğu her birinin otuz üçer defa çekileceğini bildiren en son rivayettir.