Domuz, şarap, leş gibi haram olan şeyler rızık mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnete göre haram kazançtan elden edilen şeyler de rızık sayılır. Kişi o rızkını haram yoldan kazandığı için sorumludur. Mutezileye göre, haram şeyle rızık sayılmaz. (bk. Gazalî, el-İktısad fi’l-itikad- şamile-1/73).

"Haramun li aynihi" yani aynıyla haram olan domuz, şarap gibi şeyler de bu prensibe dahil olabilir. Ehl-i sünnet alimlerinin “Rızık iki çeşittir, biri helal biri de haramdır. Helal rızkı da haram rızkı da veren Allah’tır. Allah’tan başka yaratıcı olmadığı gibi, Allah’tan başka Rezzak da yoktur.” (Bakıllanî, el-İnsaf-şamile-1/15) demeleri bu söylediklerimizi teyit etmektedir.

Özellikle “zaruretler haramı helal kılar” kaidesi gereğince bu tür haramlar da zaruret anında helal olup rızk oldukları hususu başka açıdan bir delildir.