Bazı aleviler Müslümanız dediği halde, İslamiyet ile ilgisi olmayan ibadetler yapıyorlar. İslamiyet, bunlara cemevleri yapılmasına izin verir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cemevlerinin tam faaliyetlerini yakından bilemiyoruz. İslam’daki ibadet normlarıyla veya en azından tasavvuf ritüelleriyle ne kadar örtüşmekte olduğundan fazla haberdar değiliz.

Bizim şu andaki bildiklerimize göre, Cemevleri bir ibadethaneden ziyade bir nevi Alevi kültür merkezleridir. Bu konumlarıyla onları camilerle kıyaslamak mümkün görünmemektedir.

Meselenin önemli bir boyutu da sosyal, kültürel, siyasi bir tavır olduğu için, bu işi fıkhî fetvalar değil, toplum maslahatını düşünen siyasilerin açıklamaları esas alınmaktadır. Çünkü “Maslahat-ı beşer fetvası” önemli bir kriterdir.