Bir insan kendisine bu zamanda bir dini kanaat önderi bulmak istese hangi kriterleri baz almalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Her şeyden önce kâmil bir mürşit olmalı, Kur’an ve sünnet çizgisini harfiyen takip eden bir kişiliğe sahip olmalıdır.

- Özellikle bu asırda bir mürşit, dinî ilimler yanında, fen ve felsefeden gelen dalalet şüphelerini izale edecek kadar müspet ilme de sahip olmalıdır.

 - Gerçek mürşit, Ehl-i sünnet gemisinin rotasını takip eden bir kaptan olmalıdır ki, arkasından gidenleri sahil-i selamete çıkarabilsin.

- Kâmil mürşit, kuş gibi değil, koyun gibi olmalıdır. Bilindiği gibi, kuş sadece ağzında geveleyip durduğu kusmuğunu yavrusuna verir. Halbuki, koyun yeyip içtiğini tamamen sindirdikten sonra arı-duru bir süt halinde yavrusuna ikram eder. İlim ve ameli olmayan, fikir ve takvayı akıl ve kalbine sindiremeyen kimseden kamil mürşit olmaz.

- Maddi menfaat düşünmeyen, daima insanlara gerçeği öğretmekle uğraşan, Kur’an’ın kalplere hâkim olması yolunda çalışmayı hayatının biricik gayesi olarak bilen mürşitlere ihtiyaç vardır.

- Amel ve takva ile donanmış bir kalbe sahip olması yanında, -İslam dininin evrensel güzel prensiplerinin dengesini bozmaması için- itidali muhafaza eden bir irade, hikmetle donanmış bir akla da sahip olması gerekir.

- Kavl-i leyin / yumuşak söz ile muhatabı celp eden bir üsluba sahip olan mürşit, Hz. Peygamber (asm)'in bu konudaki sünnetini tatbik eden kişi demektir.

- Hayat çizgisinde ahireti esas alan, dünyasını da ahiret ekseninde düzenlemeye çalışan semavî bir karaktere sahip mürşitlere ne kadar da muhtacız.