Hz. Yusuf’un zamanında Mısır kralı kimdir?

Soru Detayı

- Yusuf Peygamber (as) zamanında olan Mısır kralı Aziz ve eşi Züleyha tarih kitaplarında geçmiyor; acaba olay başka bir yerde mi yaşanmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Hz. Yusuf (as) olayının Mısır’da geçtiğine dair gerçek, hem tarih hem Kitab-ı Mukaddes hem de Kur’an’ın “Mısır’da Yusuf’u satın alan (vezir), hanımına: ‘Ona güzel bak, belki bize faydası dokunur yahut onu evlat ediniriz.” (Yusuf, 12/21) mealindeki ayetinde açıkça vurgulanmış bulunmaktadır.

- Hz. Yusuf (as) devrinde Mısır firavunları, "firavun" olarak değil, "melik" unvanlarıyla anılıyorlardı. Onun için Kuran’da / Yusuf suresinde bu unvan kullanılmıştır.(bk. Yusuf, 12/ 43, 50, 54, 76).

- Aziz kelimesi Mısır kralı / Firavun'unun adı değildir, vezirin unvanıdır. Züleyha da kraliçe değil, Aziz unvanıyla anılan vezirin hanımıdır.(Yususf, 12/51).

- Vezirin ölümünden sonra Hz. Yususf (as) kral / melik tarafından vezirlik makamına getirilmiştir.(bk. Yusuf, 12/54-56). Ve Aziz unvanı bundan böyle Hz. Yususf (as) için de kullanılmıştır.(bk. Yusuf, 12/78).

Bütün bu gerçeklere rağmen, yapılacak farklı bir yorum spekülatif bir kurgudan öteye geçemez.