Sendikaya üye olmakta bir sakınca var mıdır?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asv)'in böyle bir kuruluşa üye olması ile ilgili hayatında bir örnek var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gireceğimiz kurum, İslam’a karşı değilse, İslam’a aykırı düşünce ve hareketlerde bulunmuyorsa, oraya üye olmakta bir sakınca yoktur. Özellikle, çağımızda kolektif şuurun ön plana çıktığı bir zamanda, cemaat / örgüt planında hakları savunmayı zorunlu hale getiriyor.

İnsanların kendi haklarını savunması kadar tabii bir şey olamaz. Peygamberimiz (asm)'in

“İşçilerin alın teri kurumadan ücretlerini verin.” (Zevaid, 4/98)

şeklindeki emri, İslam’ın bu konudaki tavrını ortaya koymaktadır.

Hz. Peygamber (asm)'in “Hilfu’l-fudul” cemiyetine dahil olması, peygamber olduktan sonra da “Bugün öyle bir cemiyet olursa yine onu destekleyeceğim.” (Ahmed b. Hanbel, 1/190, 193) manasına gelen ifadeleri, haksızlığa karşı durmanın, hak-hukuk aramanın kutsal bir görev olduğunu göstermektedir.

Yeter ki maksat “bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek" olsun, yeter ki maksat “bir ideolojiyi değil, kurumun üyesi olan işçilerin hakkını korumak" olsun, yeter ki İslam’ın prensiplerine ters düşen hareketlere, taşkınlıklara yer verilmesin; haklı iken haksız duruma düşülmesin.