Allah'ın, kıyamet günü bizzat kendisinin Rahman suresini okuyacağının aslı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bütün araştırmalarımıza rağmen hadis kaynaklarında hususî olarak Rahman, Taha veya başka bir surenin okunmasıyla ilgili herhangi bir rivayete rastlayamadık.

Genel olarak, Allah’ın cennet halkına Kur'an okuyacağına dair bir rivayet Hakim-i Tirmizî’de yer almıştır. (bk. Nevadiru’l-usul, s. 156)

Bu hadisin senedinde bulunan Salih b. Hayyan’ın ve Müseyyeb b. Şerik’in zayıf olduğu ifade edilmiştir. (bk Zehebi, Mizan 2/292, 4/114)

Ayrıca, hadis kaynaklarında “İnsanlar, kıyamet günü Allah’ın onlara okuduğu Kur’an’ı işittikleri gibi hiç işitmemişlerdir.” manasına gelen bir hadis-i şerife yer verilmiştir. (bk. Deylemi, no, 987; Suyuti, Cemu’l-cevami, no: 2416)

Ancak, bu hadis rivayetinin sıhhati konusunda bir açıklamaya ulaşamadık.