Muhtar bin Ebu Ubeyd es-Sakafi nasıl birisidir?

Soru Detayı

- Ehl-i sünnet'in ona bakışı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Muhtar Sakafî, önceleri Hz. Ali (ra) ve Hz. Hüseyin (ra) taraftarları arasında yer almış, o konuda mücadele vermiştir. Bazı kaynaklara göre, Hz. Ali (ra)’nin oğlu Muhammed b. El-Hanefiyye’nin bir görevlisi olarak kendini insanlara sunmuş, fakat aşırı görüşlerinden dolayı ondan kabul görmemiştir. Küfe başta olmak üzere bazı şehirleri zabtetmiştir. Ancak daha sonra Sünni kesim tarafından öldürülmüştür.

İlk zamanlarında samimi birisi olsa da daha sonra yanlış birtakım inançlara sapmış olduğundan, Ehl-i sünnet tarafından genellikle kötü bir insan olarak algılanmıştır.

Bu gibi insanlar yerine, günümüzdeki ideolojileri yakından tanıyıp tahlil etmek daha faydalı olacağını düşünüyoruz.