Hangi peygamberde hangi esma-i hüsna tecelli etmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Görebildiğimiz kadarıyla ayet ve hadislerde böyle bir bilgiye yer verilmemiştir. Bu konuda detaylı bir şekilde bilgiler vermeye çalışan meşhur tasavvuf âlimi Muhyiddin İbn Arabî’dir.

Birkaç örnek aşağıda verilmiştir:

Hz. Âdem (as) bütün isimlerin mazharıdır.(Fusus, 1. Fasıl)

Hz. Nuh (as), es-Subbûh / Sübhan isminin hikmetine mazhardır.(Fusus, 3. Fasıl).

Hz. İbrahim (as), Müheymin isminin hikmetine mazhardır.(Fusus, 5. Fasıl).

Hz. Yusuf (as) Nur isminin hikmetine mazhardır.(Fusus, 9. Fasıl)

Hz. Musa (as), el-Alî isminin hikmetine mazhardır.(Fusus, 25. Fasıl).

Hz. İsa (as), Kadîr ve Habîr ismine mazhardır.(Fusus, 15. Fasıl).

Hz. Muhammed (asm) bütün isim ve sıfatları câmi olan "Allah" ism-i celiline mazhar olmakla beraber, özellikle Ferd isminin hikmetine mazhardır (Fusus, 27. Fasıl).

Şunu da belirtelim ki, peygamberler Allah’ın bütün isimlerine mazhardır. Ancak her birinin hayatında bazı isimlerin tecellisi daha fazla olur. Buna bakarak bir değerlendirme yapılırsa, çok değişik listeler yapılabilir.