Şafii Mezhebi'ne göre, bir kadın tek başına hac ve umreye gidebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebi'ne göre hac ve umre belli şartları taşıyan Müslümanlara ömürde bir defa yapılmak üzere farz kılınmıştır. Bu ibadetin farzlığıyla ilgili olarak yüce Allah şöyle buyurmuştur:

"Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın..." (Bakara, 2/196)

Hacca ve umreye gidecek kadının beraberinde kocası, mahremi veya güvenilir kadın refakatçileri bulunmalıdır. Çünkü kadının yalnız başına yolculuk yapması haramdır. Bu hususta sevgili Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Allah’a ve ahiret gününe inanan kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helal değildir.” (Buhari, Taksirü’s-salat , 4 Hac, 419, 422; Malik el-muvatta,istizan, 37)

Hac ve umre yolculuğunda, yanında kocasının veya mahreminin bulunmaması durumunda, kadına refakat edecek kadın yol arkadaşının en az üç kişi ve güvenilir olması şarttır. (Tahtavi, Haşiye ala merakı’l-felah, s. 397.)

Hanefi Mezhebi'ne göre, yanında kocası veya mahremi bulunmayan bir kadının, başka kadınlarla birlikte yolculuğa çıkması caiz değildir.

(Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali, s. 391)