Allah, harama bakan gözleri ahirette ateşle dolduracak, diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Baktığımız kaynaklarda sorudaki bilgiye rastlayamadık.

Haramdan sakınmak farzdır; bu sebeple kim kendine haram olan bir yere bakmaktan -Allah için- yüzünü çevirirse, bir farzı işlemiş olur. Bir farz ise bin sünnete mukabil gelebilir. Demek ki bir kere -Allah için- harama bakmamak, yüzlerce sevap kazandırır. Bu kârlı ticareti elden bırakmamak aklın bir gereğidir.

Bir hadis-i kudsîde Allah şöyle buyuruyor:

“Harama bakmak, şeytanın zehirli oklarından bir oktur (insanın kalbini deler geçer), kim benim korkumdan ötürü haramdan yüz çevirirse, ben ona öyle bir iman veririm ki, onun lezzetini ta kalbinde hisseder.” (Kenzu’l-ummal, h. no: 13068)

Her an, sonsuz ilmiyle bizi kontrol eden Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmek, iman şuurunun bir yansımasıdır.