Ahir zamanda sadece Muhammed ismi kalacak, sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Ahir zamanla ilgili bu hadisler mecazi midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlayamadık.

Şayet bu anlamda sahih bir hadis rivayeti varsa, bunun manası şu olabilir: Ahir zamanda Hz. İsa (as) indiği zaman ve Hz. Mehdi (as) ile birlik olup Deccalı öldürdükleri zaman, yeryüzünde bir süre Hz. Muhammed (asm)’in getirdiği dinin hakikatleri hâkim olacaktır. Hz. İsa (as) Hz. Muhammed (asm)’in diniyle amel edecektir.

O dönemde Din-i Muhammedî’nin ortaya koyduğu hakikî tevhitten başka bir akideye izin verilmeyecektir. Yani, Yahudilerin millî din anlayışı, Hristiyanların teslis akidesi genel olarak ortadan kalkacaktır. Âdeta, herkes artık İslam’ın hakikatlerini kabul etmekle âdeta gönül yazılarıyla “Hz. Muhammed” diye ilan edeceklerdir.