Şafii mezhebine göre kuşluk namazı hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebine Göre KuşIuk Namazı:

Bunun diğer adı Dûha namazıdır. Sabah nama­zından sonra güneş bir mızrak yükseldikten -yani güneşin doğuşundan yirmi beş dakika- sonra başlar, süresi Güneş'in tepe noktasına gelmesine kadar devam eder.

Hanefi mezhebinde ise güneşin doğuşundan yaklaşık elli dakika sonra kılınmaya başlanır.

Bu namaza "Niyet ettim kuşluk namazı kılmaya" diye niyet edebilirsiniz. En azı iki, en çoğu da sekiz rekattır. Bunun delili, şu hadistir:

Ebu Hüreyre'den; "Dostum Rasûlullah (s.a.s.) bana üç şeyi tavsiye etti; onları ölünceye kadar bırakmam: Her aydan üç gün oruç tutmak, duhâ (kuşluk) namazı kılmak, vitir namazı kılıp da uyumak." (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 151)

Ümmü Hani şöyle rivayet eder:

"Mekke'nin fethi senesi Hz. Peygamber  Mekke'nin en yüksek yerinde bulunuyordu, yıkanmak için kalktı. Hz. Fatıma (ra) da ona bir perde gerdi. Sonra Hz. Peygamber (asm) elbisesini aldı ve ona sarıldı, sonra kuşluk namazını sekiz rekat olarak kıldı." (Buhari, 350, Muslim, 336.)

Vaktinde kılınmayan kuşluk namazını vakti çıktıktan sonra kaza etmek sünnettir.

(Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali)