Devlet adına çalışıyorum, diyerek, insanlara zarar vermek günah olur mu?

Soru Detayı

- Kurtlar Vadisi'ndeki Polat gibi devlete çalışmak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’ın adalet anlayışı, yargılandıktan sonra ölüm cezasını hak etmiş bir suçu tespit edilen kimseden başka hiçbir surette insanların öldürülmesine / cezalandırılmasına izin vermez. “Hiç kimse başkasının suçundan dolayı sorumlu tutulamaz...” (bk. Fatır, 35/18) mealindeki ayette İslam’ın adalet felsefesi formüle edilmiştir.

Bundan anlaşılıyor ki, İslam’a göre hak haktır, küçüğüne  büyüğüne bakılmaz. Bir tek ferdin hakkı-hukuku, bütün insanların hak-hukukuna feda edilmez. Kişilerin fedakârlık yapmaları ayrı bir husustur.

Resmî yargı tarafından yargılanmadan “devletin âli menfaati” maskesi altında infaz yapanlar, kesinlikle zulmetmiş ve suç işlemiş olurlar. Ahirette hesapları çok çetin olacaktır.