Peygamber Efendimiz (asv) gece namaz kılarken, tesbih ayetlerini okurken tesbih ederdi, dilek ayeti okuyunca da dilekde bulunurdu, denilmektedir. Bu tespih ve dilek ayetleri hangileridir, örnek verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Bu namazı Peygamber Efendimiz (asv) nafile olarak gece kılmıştır. Namaz kıldığını gören bir sahabi de Ona uymuştur.

2. Kur'an'ın her ayeti aynı zamanda bir zikir, tesbih ve duadır. Ancak bazı ayetler doğrudan tesbih ve duadır. "Rabbena" ile başlayan ayetlerin dua ve dilek, "sübhan..." ile başlayan ayetlerin de tesbih ayetleri olması gibi.

3. Bu surelerdeki tesbih ve dua ayetlerini görmek için orjinallerine ve meallerine bakmanızı tavsiye ederiz.

Sorunuzda geçen konuya gelince:

Hz. Huzeyfe’nin anlattığı hadiste, mealen şu ifadelere yer verilmiştir:

“Hz. Peygamber (a.s.m) içinde tesbih bulunan bir ayeti okuduğunda, tesbih eder, dilekten bahseden bir ayeti okuduğunda dilekte bulunur ve Allah’a sığınmayı ifade eden bir ayeti okuduğunda da Allah’a sığınırdı.”(Müslim, Müsafirîn,203)

Kur’an’da bu konuda onlarca ayet vardır. Söz konusu ayetlerin hepsini yazmak mümkün değildir. Bu sebeple birkaç ayeti misal olarak arz edeceğiz:

Tesbih ayetleri:

“Büyük Rabbinin adını tesbih et.”(Vakıa, 56/74),

“Yüce Rabbinin adını tesbih et.”(A’lâ, 87/1)

“Rabbine hamd ile tesbih et ve ondan af dile.”

Dilek ayetleri:

“Bazıları da: ‘Rabbimiz! Bize bu dünyada da iyilik ve güzellik ver, âhirette de iyilik ve güzellik ver, ve bizi cehennem ateşinden koru’derler.”(Bakara, 2/203).

“Amenerresulü, özellikle ikinci ayet”

“Rabbimiz! Bize hidayet verdikten sonra kalplerimizi saptırma ve katından bize bir rahmet bağışla. Şüphesiz bağışı bol olan Vehhab sensin.”(Al-i İmran, 3/8).

“Al-i İmran; 191-194. ayetleri.”

Sığınma ayetleri:

“De ki: ‘Rabbim! Şeytanların vesveselerinden, onların bana gelmelerinden sana sığınırım.’”(Müminun, 23/97-98).

“Her ne zaman şeytandan sana bir vesvese gelecek olursa, hemen Allah’a sığın. Çünkü o duaları işitip icabet eder ve her şeyi bilir.”(Araf, 7/200; Fussilet, 41/36).