Cemaatle namaz kılarken ne zaman selam verilmelidir?

Soru Detayı

- İmamla birlikte selam verilebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmama uyanların selâmının imamın selâmına yakın olması:

Bu, Ebu Hanife'ye göre imama uymak için sünnettir. Nitekim selâm dışındaki iftitah tekbiri ve intikal tekbirlerinde de imamın tekbirlerine yakın tekbir almak sünnettir. İmameyn ile Şâfii'ye göre selâmda imamı takip etmek ve ondan sonra selâm vermek sünnettir. Bunun sebebi cemaatin imamdan önce iş yapmaması gereğidir.

Şâfıîler bu düşüncelerine şunu da ilâve etmişlerdir:

İmamın selam vermesiyle imama uyma işi son bulur. Cemaat bundan sonra dilediği dualarla ve işlerle meşgul olabilir, ondan sonra selâm verir. Eğer imam sadece bir selâm ile yetinecek olursa cemaatın iki tarafına da selâm vermesi gerekir. Bunun sebebi ikinci selâmın faziletini elde etmektir.(Zuhayli, İslam Fıkhı, 2/48)