Peygamber'imizin kızı Rukayye / Rukiyye hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Peygamber'imizin (asm) kızı Rukayye'nin (Rukiyye'nin) Ebu Leheb'in oğlu ile olan evliliği nasıl olsmuştur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber (asm)'imizin kızı Rukayye, Ebu Leheb'in oğlu ile evli değil nişanlı idi. Daha sonra Peygamber'imiz (asm) İslamiyet'i tebliğe başladığında, nişanı bozmuşlardır.

Ebu Leheb ile Karısının, Oğullarını Peygamber (asm)'imizın Kızlarından Ayırmaları

Peygamber (asm)'imize peygamberlik gelmeden önce, Peygamber'imizin kızı Hz. Ümmü Külsûm Ebu Leheb'in oğlu Uteybe ile Hz. Rukayye de Ebu Leheb'in diğer oğlu Utbe ile nişanlanmış olup, henüz evlenmemiş bulunuyorlardı.

Tebbet suresi nazil olunca, Ebu Leheb'in karısı Ümmü Cemil oğullarına:

"Rukayye ve Ümmü Külsûm dinden çıkmışlardır. Onları boşayın, ayrılın onlardan!" dedi.(1)

Ebu Leheb de oğullarının her ikisine:

"Muhammed'in kızını boşamazsan, başım başına haram olsun!" diyerek yemin etti.(2)

Bunun üzerine, Uteybe Peygamber (asm)imizin yanına gelerek:

"Ben senin dinini tanımıyorum. Kızından da ayrıldım.(3) Artık ne sen beni sev, ne de ben seni sev­erim.(4) Ne sen bana gel, ne de ben sana gelirim!"(5) dedikten sonra, Peygamber (asm)'imizin gömleğini yırttı!(6)

Dipnotlar:

1. İbn Esîr, Usdu'l-gâbe, c. 7, s. 384, Heysemî, Mecmau'z-zevâid, c. 6, s. 18, İbn Hacer, el-İsâbe, c. 4, s. 490.
2. İbn Sa'd, Tabakâtü'l-kübrâ, c. 8, s. 3 6-3 7, Beyhaki, Delâil, c. 2, s. 338-339, İ bn Esîr, Usdu'l-gâbe, c. 7, s. 38 4, Heysemi, Mecmau'z-zevâid, c. 6, s. 18.
3. Beyhakî, Delâil, c. 2, s. 339, Heysemî, Mecmau'z-zevâid, c. 6, s. 18.
4. Beyhakî, Delâilü'n-nübüvve, c. 2, s. 339.
5. Heysemî, Mecmau'z-zevâid, c. 6, s. 18.
6. Beyhakî, Delâil, c. 2, s. 339, Heysemî, Mecmau'z-zevâid, c. 6, s. 18.

(M. Asım Köksal, İslam Tarihi)