Ahlaksal zekanın dürüstlük ile ilişkisi nedir?

Soru Detayı

- "Ahlak ve zeka" kavramının bu şekilde kullanılması doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekâ, eşyalar, olaylar arasındaki ince münasebetleri belirlemeye yarayan bir fonksiyondur. Bunu iyiye veya kötüye kullanmak, insanın iradesine bağlıdır.

Bu sebeple soyut bir kavram olarak “ahlaksal veya ahlaksız zekâ” tabiri çok isabetli olmayabilir. Çünkü, bu gibi tabirler, belli bir iradenin yönlendirmesiyle oluşan spesifik bir zekâyı anlatmaktadır. Oysa -deyim yerindeyse- zekâ nötr hâlde bir olgudur, iyi niyetli bir iradenin yönlendirmesiyle isabetli, gerçek dürüst bir zekâ, kötü iradenin yönlendirmesiyle de zekânın cerbeze / demagoji versiyonu oluşur.

Hakkı hak, batılı batıl olarak gören bir zekâ hakikî pozitif zekâdır; batılı hak, hakkı batıl olarak gösteren zekâ ise, demagojik, negatif zekâdır.