Karım, anne ve babamla görüşmeme kararı aldı; ben de bundan dolayı kayınbaba ve kayınvalidemle görüşmeyeceğim. Dinimizin bu konudaki hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşiniz yanlış yapıyor diye, sizin de yanlış yapmanız gerekmez. Siz kayınvalide ve kayınbabanızla görüşmeye devam edin ki eşinize de örnek olasınız. Aksi halde her ikiniz de mesul ve günahkar olursunuz.

Akraba ile alakayı kesmek büyük günahlardandır.

Unutmayın ki bir gün sizler de kayınbaba ve kaynana olup yaptıklarınızın aynısıyla karşılaşabilirsiniz.

İnsanın en çok değer verdiği ve üstünde titrediği kimseler evlatlarıdır. Evlatlarının büyüyüp de kendilerinden kopmasını ve bahsettiğiniz sorunları yaşamasını hiç istemezler. Büyüklerimiz her ne kadar hatalı da olsalar, alttan alıp şefkatle yaklaşması gereken küçüklerdir.

Anne babanızın hataları varsa, güzel bir dille onları incitmeden uyarabilirsiniz; küsmek kesinlikle caiz değildir.

Bir insanın bir hatası olsa dahi binlerce güzel özelliği vardır. Bir gemide bir câni olsa yüz de masum olsa o gemi hiç bir adalet kanunu ile batırılamaz. Çünkü bir masumu cezalandırmak için yüz masumun ölmesini arzu edemezsiniz.

Öyle de bir insanda bir kaç kötü özellik bulunsa dahi, o insanda çok güzel özellikler bulunmaktadır. En başta Müslüman olması tüm hatalarını görmezden gelmemizi gerektiren bir güzel özelliktir. Müslüman olmasının hatırına hatalarını affetmek gerekir.

Hatasız insan arayan dostsuz kalır. Şimdi siz affedin ki ilerde çocuklarınız da sizleri affetsin.

Allah’ın Resûlü (asm)'ın,

“Kim, din kardeşini bir yıl terkedip küs durursa, onun kanını dökmüş gibi günaha girer.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 47.),

“Müslümanın din kardeşine üç günden fazla küs durması helal değildir. Kim Müslüman kardeşini üç günden fazla terkeder ve o hâl üzere ölürse cehenneme girer.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 47.)

hadisleri de dargın durmanın dinî açıdan uygun görülmediğini vurgulayan türden argümanlardır.