Sinsilik veya kötülük yapacağı bilinen bir kişiye karşılık verilebilir mi; verilirse günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’daki kısas prensibi bu tür hile-hurdada, sinsilik ve bozgunculuk yapmada geçerli değildir.

Bir kimseden açıkça fiilî olarak bir kötülük görmediğimiz sürece ona kötü nazarıyla bakamayız. Eğer kötü olarak barksak, Kur’an’da yasaklanan  suizan suçunu işlemiş oluruz. (Hucurat, 49/12; Yunus, 10/36)

İleride bir kötülük yapabilir vehminden hareketle, bir insana kötülük yapmak başlı başına ruhî bir hastalık ve veballi bir kötülüktür.

İslam’da bir insanın dinî vecibelerini yerine getirmesinden sonra yapacağı en güzel iş, başka insanlarla uyuşmak, onları idare etmesini bilmek, pozitif bir tavır sergilemektir. Hadis-i şerifte,

“İnsanları idare etmek / onlarla hoş geçinmek sadakadır.”

buyurulmuştur.(bk. Zevaid, 8/17)