Kurban edilecek bir sığırın yarısını bir kişi, diğer yarsısını 2, 3, 4, 5, 6 kişi kesebilir mi? 1-7 kişi, parasında ve paylaşmada eşit olmaları gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir sığıra kaç  hisse ortak olacaksa para ve et olarak eşit pay edilmesi gerekir.

Mesela bir kişi, sığırın yarısının parasını verecekse ve yarısının etini alacaksa, o zaman diğer yarısına en fazla üç kişi ortak olabilir. Diğer yarısına üçten fazla ortak olamaz. Çünkü birinci kişi üç hisselik ortak olmuş olur.

İlla da bir kişi sığırdan fazla hisse almak istiyorsa sığır yedi hisse olarak hesaplanır, fazla almak isteyen iki veya üç veya daha fazla hisseyi alır, diğerlerine de birer hisse verilir. Fazla hisse alan kişi birini vacip kurbanı olarak keser, diğer hisseler de nafile kurban yerine geçer.

Mutlaka kurban niyetiyle kesmesi gerekir; et niyeti ile kesemez. Her bir hisse için kurbana niyet edilmelidir.