Urfa balıklı gölün balıklarını yiyenlerin hastalandığı söyleniyor. Bu balıklar yenilir mi, dini açıdan bir sakıncası var mıdır?

Biz, ne balıklı gölün öyküsünü ve ne de göldeki balıkların öyküsünü, kesinlik ifade eden bir ilmî araştırma verilerine sahip değiliz. Bu sebeple, bu konuda halk arasında bilinenlerin dışında fazlaca bir şey söyleme imkânımız yoktur.

İslam’ın genel prensiplerine göre, her suda olduğu gibi, Urfa’daki balıklı gölde bulunan balıklar da yenilebilir. Ancak, bu balıkların yenmesinden ötürü bir zarara uğrayan kimseler olmuşsa, bu tecrübeye güvenenlerin oradaki balıkları yemeleri uygun olmaz. “Denenmiş olanı bir daha denemeye kalkmayın zarar edersiniz.” kaidesi gereğince, balıklı gölün balıkları konusunda da yeni bir denemeye kalkmamak gerekir.

Bununla beraber, halk arasında tarihi değeri olan bu göldeki balıklara dokunmak, en azından o insanlara karşı bir saygısızlık olarak algılanabilir.