Farsça’da Allah derken, ilk baştaki A harfini E diye okumanın ve Farsça müzik yapan bir sanatçının da "Allo" demesinin bir sakıncası var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aslında bizim Türkçe’de “Allah” olarak yazdığımız lafza-i celalin Arapça aslındaki yazılışı “Ellah” dır. Bizim bu şekilde yazmamızın sebebi, baştaki hemzenin de diğer kalın seslere uyum sağlaması içindir. Baştaki hemze /elifin “A” veya “E” şeklinde yazılıp okunmasında bir sakınca yoktur. Sakıncalı durum, baştaki hemzeyi / elifi uzatarak “” şeklinde çekilmesidir. Onun için Farsça konuşan bazı kimselerin ilgili okuyuşlarında bir sakınca yoktur.

Farslıların Lafza-i celalin “Lam” harfini ince okumaları -kulağa hoş gelmemekle beraber- bunun da dinen bir sakıncası yoktur.

Öyle zannediyoruz ki, “Allo” şeklindeki telaffuz, bazılarının şivelerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü radyo veya televizyonlardan işittiğimiz bir çok İranlının “Allo” değil, “Ellah” dediklerini biliyoruz..

Şayet gerçekten biri “Allo” diyorsa, bunun caiz olmadığı ortadadır.