Varaka bin Nevfel'in hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Varaka bin Nevfel Hz. Hatice (r. anha)'nin amcasının oğludur. İlim sahibi bir zattı. Cahiliye devrinde Hristiyan oldu, İncil ve Tevrat’ı okudu. Hz. Peygambere (a.s.m.) nübüvvet geldiği zaman yaşlanmış, gözleri kör olmuş vaziyetteydi.

Hz. Hatice (r.anha), ilk vahyin şokuyla gördüklerinden korkan Resul-i Ekrem (asm)'i ona götürdü; durumu anlatıp, fikrini sordu. Varaka, Resulullah (asm)'ı dinledikten sonra, kendisinin beklenen peygamber olduğunu, geleceğinin Hz. Musa (as) ve Hz. İsa (as) tarafından müjdelendiğini, kendisine gelen meleğin önceki peygamberlere de gelen Cebrâil (as) olduğunu söyledi:

“Kavmin seni Mekke’den çıkaracakları zaman keşke sağ olsam da sana yardım etsem!” (Buharî, Bed’u’l-vahy, 1)

temennisinde bulundu. Ama bir müddet sonra vefat etti.

İbnu Hacer, onu Sahabî olarak nitelemiştir. Hz. Hatice (r.anha) Hz. Peygambere (asm), Varaka’nın durumunu sorunca, Resul-i Ekrem (asm.) onu rüyasında beyaz elbise içerisinde gördüğünü söyleyerek,

“Cehennemlik olsa, başka bir elbise içinde görmem gerekirdi.” (Tirmizî, Rüya 10)

cevabını vermiştir.