Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi alimlerine göre, adet hali olan kadının hayız süresinin en çoğu olan on gün geçerse, kan da kesilirse yıkanmadan cinsel ilişkide bulunabilinir.

Şafii ve Maliki alimlerine göre ise, yıkandıktan sonra cinsel ilişkide bulunabilinir. Bazı alimlere göre de adeti kesilen kadın, yıkanmadan sadece cinsel organını yıkamakla cinsel ilişki helal olur.

Bu farklılık,

"Onlar temizleninceye kadar yaklaşmayınız." (Bakara, 2/222)

ayetindeki temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. İmam-ı Azam'a göre buradaki temizlik hayzın kesilmesi demektir. Dolayısıyla adet bitiminden sonra yıkanmadan cinsel ilişkide bulunmak helaldir. Ancak yıkandıktan sonra ilişkide bulunmak müstehaptır.