Namaz kıldıktan sonra tesbih çekmek şart mı?

- Namaz kıldıktan sonra, salavat ve Ayetü'l-Kürsi okunup tesbih çekilip, sonra dua okunuyor; bunların yapılması şart mı? Sadece dua edip kalksak olur mu?

Namazdan sonra tesbih, salavat, dua etmek gibi şeyleri yapmak şart değildir. Yani namazın geçerli olması için gerekli şartlar değildir.

Bunları yapmak sünnettir. Yapmanın sevabı çoktur. Yapmamak da günah değildir. Ancak vakti müsait olanların birkaç dakikasını tesbihata ayırması manevi hayatı için gayet önemlidir.