Hutbe vacip mi sünet midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cuma namazı ile ilgili Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır:

"Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağırıldığınız zaman hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alışverişi bırakın." (Cuma, 62/9).

Ayette sözü edilen zikr, bilginlere göre hutbedir veya hutbe ile birlikte namazdır. Buna göre hutbe de cuma namazı gibi farzdır ve hutbe okunmayan cuma namazı eda edilmiş sayılmaz (Molla Hüsrev, Dürerü'l Hukkâm, İstanbul 1307, 1, 138).

Ayrıca ümmetin bu konuda icmaı da bulunmaktadır. Çünkü Hz. Peygamber (asm)'den günümüze kadar, cuma namazları hutbeli olarak kılnagelmiştir.

Bayram namazından sonra hutbe okunması ve onun dinlenmesi ise sünnettir.