Cennet ve cehennem maddi mekânlar mıdır?

Soru Detayı

- Cennet ve de cehennem maddesel birer mekan mı, yoksa soyut mekanlar mı?
- Orada, beyinde yaratılan yerler mi olacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan hayatı uzun bir yolculuktan geçmektedir. Ruhlar âleminde yaratılan insan ruhu, daha sonra anne karnında dünya hayatındaki yaşantısını devam ettirebilmesi için bir beden giydirilmekte ve dokuz aylık bir süreden sonra dünyaya gelmektedir.

Dünya hayatında da kendisine belli bir ömür takdir edilmekte ve imtihana tabi tutulmaktadır.

Daha sonra kabir âlemine geçen insan, kıyametin kopmasından sonra haşir meydanında muhasebeye tutulacak ve dünyadaki amellerine göre cennet veya cehenneme gidecektir.

Bunca merhaleden geçen insan görüyor ki ne anne karnındaki hayatı ne de bu dünyadaki hayatı bir hayaldir. Ahiret hayatı yanında bir gölge gibi kalan bu âlemler gerçek ise, ahiret hayatının hayal olduğunu söylemek mümkün değildir.

Kısacık dünya hayatı için yeri ve göğü muhteşem bir şekilde donatan Rabbimizin, ebedi âlemleri cismani olarak yaratmayacağını iddia etmek, onun kudretinin buna güç yetiremeyeceğini iddia etmek kadar abes olur.