Ay-yıldız veya Arapça Allah yazısı olan bir madalyonu boyundan asıp gezdirmek caiz midir?

Soru Detayı

- Bazı insanlar bunun küçük şirk olduğunu söylüyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Üzerinde besmele, ayet, Allah'ın isimleri ve benzeri dinen saygı gösterilmesi gereken ibare ve ifadelerin bulunduğu kolye, künye ve benzeri zinet eşyalarının takınılmasında dinen bir sakınca yoktur.

Şu kadar var ki, Kur'an-ı Kerim'in tamamının yazılı olduğu Mushaf-ı Şerife nasıl saygı gösterilmesi gerekiyorsa, üzerinde Kur'an-ı Kerim'in bütünü değil de bazı sure veya ayetler yazılı bulunan kolye, künye, levha ve benzeri şeylere de saygı gösterilmesi gerekir.

Buna göre, söz konusu takıları üzerinde bulunduran kimselerin zorunlu olmadıkça, bunlar üzerinde iken tuvalete, banyoya girmesi uygun görülmemiştir.

Zorunlu durumlarda ise tuvalete gidildiğinde üzerinde “Allah” yazılı bu kolyenin açıkta kalmayıp muhafaza altına alınması veya kapalı halde bulunması uygun olur. Nitekim öteden beri teberrüken veya başka amaçlarla Kur'an-ı Kerimi veya bazı sure ve ayetleri üzerlerinde taşıyan kimseler, bunları muşambaya sarmak suretiyle üzerlerinde bulundurmuşlardır.