Neden insan ilk önce din-dini sahada araştırma yapmalıdır; buna sebep ne?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan iki şeydan meydana gelmiştir; beden ve ruh. Bir şeyin önceliği, ona karşı duyulan ihtiyaç nispetindedir. Bedenin beslenmesi; gıda alması maddeten ölmemesi için ne kadar önemli bir ihtiyaç ise, ruhun beslenmesi, gıda alması da manen ölmemesi için o kadar önemlidir. Buna göre, maddi hayatımızı devam ettirmek için suya, ışığa, havaya, gıdaya muhtaç olduğumuz gibi, manevi / kalbî / ruhî hayatımızı devam ettirmek için de dine, imana, İslam’a, Kur’an’a muhtacız.

Din, hem dünya hem de ahiret hayatını güzelleştiren nuranî bir iksirdir. Vicdanın en derin vadilerinden kopup gelen bir ses: “Allah bes, gayrı heves / Bize yeter Allah zat-ı Kibriya, gerisi hep angarya” diyor.

İki cihan saadetini kazandıran bir sihirli değneğe öncelik verilmez de neye verilir?