Müslüman olmanın ön şartı nedir, nasıl anlamak lazımdır?

"Müslüman olmanın ön şartı, dinin gereklerini yerine getirmek değildir; insanların dinlerinin gereklerini yerine getirip getirmemeleri kendi iradelerindedir." Bu ifade doğru bir ifade midir?

Bu ifade belli ölçüde doğrudur. Yani bir insan imanın esasları olan altı şartı kabul etmesi ve helal ve haramları tasdik etmesi ile Müslüman olmuş olur. Ancak helal ve harama uymamak kişiyi günahkâr kılsa da dinden çıkarmaz.

İbadet, imanın neticesidir. İman eden bir insan ibadetleri de yapacağını kabul edilmiştir.

İbadet, insanın Rabbisine karşı verdiği nimetlere bir teşekkür mukabilindendir. Cennet veya cehennem olsun veya olmasın, insan bu ibadetleri yerine getrmesi gerektiği bilincinde olmalıdır.

İbadeti yapmamızın sebebi Allah'ın emri olduğu içindir. Yoksa cennete gitmek için veya cehennemden kurtulmak için ibadet edilmez.

Her mümin bilir ki, ben Allah için namaz kılmaktayım. Bu inançla günde beş defa Rabbinin huzuruna çıkmaktadır.

Bediüzzaman Hazretlerinin şu ifadesi konumuza açıklık getirecektir:

"Gözümde ne cennet sevdası ve ne cehennem korkusu..."