Lanet sözünün ve beddualaşmanın artması kıyamet alametlerinden olabilir mi?

Soru Detayı

- "Onların selamı lanetleşmedir." hadisini nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Ahmed b. Hanbel’in naklettiğine göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

“Ümmetim şeriat üzere devam edecek, ta üç husus ortaya çıkıncaya kadar: İçlerinden ilim çekilip alınıncaya, gayrimeşru çocuklar çoğalıncaya ve aralarından sakkarlar ortaya çıkıncaya kadar..."

"Sakkarlar da kim?" diye sorduklarında:

"Onlar bir kısım insanlardır, ahir zamanda ortaya çıkacaklar, aralarındaki selamlaşmaları lanetleşme şeklinde olacaktır." (Müsned, 3/439).

İleride bu tür kimseler çıkabilir. Ancak hadisten şunu da anlamak mümkündür: Öyle bir zaman gelecek ki, insanlar birbirine selam verirken bile, samimi olmayacaklar. Çünkü selamın manası, “Allah’ın selamı senin üzerine olsun.” şeklindedir; yani “Sen benden çekinme, benden sana bir kötülük gelmez...” anlamına gelir.

Ahir zamanda bazı insanlar, kitleler ve toplumlar birbirlerini yabancı, düşman, öteki gördükleri için, selamları bile emniyet ve güven vermekten uzaktır. Nitekim lanetin manası uzak olmaktır. Bu durum yalnız fertler arasında değil, toplumlar arası ilişkiler için de geçerlidir.