En üstün iman, nerede olursan ol Allah'ın seninle olduğunu bilmendir, hadisini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tevhit inancının iki yönü vardır: Biri, icmali, biri tafsilî. İcmalî iman sırr-ı vahidiyete bakar. Yani kişi; “Allah her şeyi yaratmış, her şeyi bilir, her şeyin sahibidir.” gibi toptancı bir bakış açısıyla varlığa bakarak Allah’a iman etmektir. Tafsilî iman ise, tahkikî imandır, sırr-ı ehadiyete bakar. Yani, iğneden ipliğe kadar her şeyin üzerinde Allah’a aidiyetini gösteren ilâhî mührü okur. Bu iman penceresinden bakan kimse, her yerde, her an, -ilim ve kudretiyle- hazır olan bir Allah’a iman eder.

Bu iman, aynı zamanda bir ihsan mertebesidir. Hadis-i şerifte şöyle buyurulur:

İhsan, Allah’ı görür gibi ibadet etmendir. Eğer sen onu görmüyorsan, bilmelisin ki o her an seni görmektedir.” (Buhâri, İman, 37; Müslim, İman, 13.)

Bu iman şuuru içerisinde olan bir kimse, hiçbir zaman Allah’tan gaflet etmez, her an onun kontrolü altında olduğunu düşünür. Günahlara girme cesaretini gösteremeyeceği gibi, terbiye dışı şaka yapmaktan bile haya eder. Çünkü o, her an Allah ile beraberdir.