Bir kadının, kuaför dükkânında kazandığı helal midir?

Soru Detayı

- Bir kadının, kuaför dükkanında müşteri kadınlara makyaj yapıp, süsleyip para kazanması helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadınlar, şayet dışarda gezmek, kendine nikâh düşen erkeklere göstermek için değil de evinde kocası için süsleniyorlarsa, bunda bir sakınca olmaz. Bu işi yaparak kazanılan para da helal olur. Bu yönden bir şey zatı itibarıyla haram değilse, bundan kazanılan para da haram olmaz.

Ancak kadın kendisini yabancı erkeklere göstermek amacıyla süsleniyorsa, bu durumda kadın kendisi mesul olur; kuaför mesul olmaz.

Kuaförlük yapan kimsenin kullandığı malzemelerde, haram katkı maddeleri bulunmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Sonuç itibarıyla haram bir kazanç olmasa dahi, tercih edilen bir kazanç olmamalıdır. Meslek seçiminde daha faydalı bir iş öncelikli tercih olmalıdır.