Hatme duası nedir?

Soru Detayı

- Kaç çeşit hatme vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hatme, tarikatta yapılan ve insanların kalplerinin Allah'a açılmasını sağlamaya sebep olan bir adaptır. Dinimizdeki yerine gelince, bunlar tarikatın adabıdır. Sünnet olmamakla beraber, güzel olan ve yapılması durumunda insanlara çok şeyler kazandıracağına inanılan feyizli âdetlerdir. Bütün hak tarikatlar kur’an'dan alındığı için, bunların yaptığı hatme gibi adetler de haktır diyebiliriz.

Hatme değişik şekilllerde yapılabilir. Toplanan cemaat Kur'an-ı Kerim'deki ayet ve sureleri okuyarak ve salavat çekerek hatme yapabilirler.

Ayrıca İnşirah, İhlas süresini okumak ve salavat getirip "Ya Baki entel Baki" zikri çekilerek hatme yapılabilir. Bu duaları okurken belli bir sayı da söylenmesi şart değildir.

Ayrıca şu şekilde de hatme yapılabilir:

Önce bir Fâtiha-i şerîfe, üç İhlâs-ı şerîf okunur.

Sonra; "Eûzu billâhis-semî'ıl-alîmi mineş-şeytânir-racîm. Rabbi eûzu bike min hemezâtiş-şeyâtıyn. Ve eûzu bike rabbi en yahdurûn“ denir.

Daha sobra şu âyet-i celîle okunur:

"Bismillâhir-rahmânir-rahîm. Yâ eyyühellezîne âmenusbirû ve sâbirû ve râbitû vettekullâhe lealleküm tüflihûn." (Sadekallâhül-azıym)

Bundan sonra şu sıraya göre hatme devam edilir:

"Bismillâhir-rahmânir-rahîm. İnnallâhe ve melâiketehû yüsallûne alen-nebiy. Yâ eyyühellezîne âmenû sallû aleyhi ve sellimû teslîmâ." (Sadekallâhül-azıym)

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa: "Rabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve in lem tağfir lena ve terhamnâ lenekûnenne minel-hasirîn"

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa: "Rabbi ennî messeniyed-durru ve ente erhamür-râhimîn."

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa: "Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn."

100 defa: Salevât-ı şerîfe,

500 defa: "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym."

100 defa: Salevât-ı şerîfe okunur.