Ocaklar ve el vermek diye bir olay var mıdır? Böyle bir fiziksel tedavi şekli doğru mudur; doğruysa bunun izahatı nasıl yapılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetlerin şifa olduğu ve bazı duaların şifaya vesile olduğunda şüphe yoktur. Bu açıdan manevi şifa yollarını inkar etmek doğru olmaz.

Ocak, tekke gibi yerlerde veya bir el almakla oraya bağlananlarda görülen bir durum söz konusu olabilir. Bu silsile yoluyla gelen -deyim yerindeyse- bir nevi icazet veya ocaktan mezun olma adıyla salahiyetli olduklarını söyleyen kimseler vardır.

Bu gibi olaylarda, insanları bir manevî doktor gibi görmek, şifayı doğrudan Allah’tan beklemek gerekir. Allah, maddî ilaç elementlerinde şifasını koyduğu gibi, manevî elementlerde de şifasını koymasında akıldan uzak bir taraf yoktur.

Bir diğer önemli nokta, maddî doktorluk alanında da olduğu gibi, bu alanda da sahtekâr, şarlatan soygunculara dikkat etmek gerekir.