Allah'tan başkaları adına edilen yeminler hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Sevdiğimiz birinin üzerine yemin etsek, 'Senin üzerine yemin ediyorum, bir daha yalan söylemicem.'' desek, bu ettiğimiz yemin geçerli olur mu?
- Yemin bozulursa kefaret gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babalar, anneler, melekler vs. gibi Allah'tan başka varlıklar adına edilen yeminler:

Bu şekilde yemin etmek caiz değildir, Hz. Peygamber (asm) böyle yemin etmeyi men etmiştir. Böyle sözlerle yemin etmek caiz olmadığına göre, buna yemin demek de doğru değildir. Dolayısıyla bu durumda kefaret de gerekmez.