Soğan kabuğu ve cinler hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Soğan kabuğunun cinlerin parası olduğu ve ateşte yakmanın da cinlerin çarpmasına yol açabileceği söylenir.
- Bunun aslı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Rasulullah (asm)'ın ashabından biri anlatıyor:

"Bir adam 'Bismillah' demeden yemek yiyordu. Son lokmasını yerken 'Bismillahi evvelihi ve ahirihi.' dedi. Allah'ın Rasulü tebessüm ederek şöyle buyurdu! 'Şeytan onunla beraber yiyordu. O Allah'ın ismini zikredince şeytan karnındakileri istifra ederek ağzından çıkardı.' dedi." [Ebu Davud, Et'ime 16, (3786)]

Cinlerin yemekleri; besmele çekilmeden yenen yemekler, soğan kabuğu, tezek ve kemiklerdir. Selman-el Farisi anlatıyor:

"Peygamberimiz (s.a.v.) bizi kıbleye karşı küçük ve büyük abdest bozmaktan, sağ el ile taharet almaktan, taşlar ile taharet alırken taşların üçten aşağı olmasından ve bir de tezek ve kemik ile taharet almaktan nehy etti" buyurdular." (Müslim, Ebu Davud)

Ve yine, "Tezek ve kemik ile taharet almayınız, çünkü onlar cin kardeşlerinizin azığıdır." buyurmuştur. (Tirmizi, Taharet, 14/18; Şahin, İnancın Gölgesinde, I, 149-152)