Hz. Lut'un karısı neden helak oldu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Lût (as)'ın karısı Vâhile, aslında Hz. Lût (as)’a inanmamıştı. Zahirde iman ettiğini söyler, fakat imansızlığını içinde gizlerdi.

Aradaki karı-kocalık münasebetleri ve peygamber karısı olmak gibi yüksek mazhariyetler, iman-küfür mücadelesinde bir noktada hiçbir mana ifade etmemektedir.

Küfür, aradaki bütün ilişkileri kesip atmaktadır. En kuvvetli olan evlilik bağı bile tesirsiz kalmaktadır.

Demek ki bu dünyada herkes, fert fert imtihana tâbi tutulmaktadır. Nitekim Hz. Nuh (as)’ın karısı Vâile de Hz. Nuh (as)’a ihanet etmiş, peygamber ocağında yaşadığı halde, hayatının sonuna kadar kâfir olarak kalmış ve öylece de ölmüştür.

Halbuki her ikisi de dünya ve âhiret saadetini kazanabilecek büyük bir nimet içindeydiler. Allah’ın sevgili iki peygamberine eş olmuşlardı. Fakat onlar ihanetleriyle bu nimeti ellerinden kaçırdılar.