Asr-ı Saadette takvim kullanılıyor muydu?

Soru Detayı

- Hicri takvim ne zaman başladı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hicrî tarihin kullanılmasından önce, Araplarda -Hz. Peygamber (asm)'in doğumuyla aynı yıla denk gelen- Fil vakasının olduğu hadiseden önce ve sonrası olmak üzere bir tarih belirlenmişti.

Hirî takvim, hicretin 17. yılında tespit edildi. Değişik görüşlerin dile getirildiği görüşmelerde, Hz. Ali (ra)’in önerisi kabul edildi. Aslında hicret olayı Rabiu’l-evvel ayında vuku bulmasına rağmen, Muharrem Ay’ı uygun görüldü. Muharrem Ay’ı bu gün olduğu gibi eskiden beri Araplarda saygın bir yere sahipti.