Yusuf Kardavi hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Yusuf Kardavi hakkında hangi bilgiler verebilirsiniz?
- Onun kitaplarını okumak uygun mudur?
- Said Nursi'yi biliyor muydu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yusuf Kardavî, İslam âleminde bilinen ve tanınan bir fıkıh âlimidir. Türkçe’ye tercüme edilmemiş birçok değerli ilmî eserleri de vardır. Tercüme edilenler arasında, mahalli şartları dikkate alınarak verilen fetvalar veya fikirleri olabilir.

Genel olarak, Ehl-i sünnet akidesi çerçevesinde düşünen, dünyayı da tanıyan, insanlığa hizmet etmek isteyen bir ilim adamı olarak şöhret bulmuştur.

Bediüzzaman Said Nursi’yı duymaması -kanaatimizce- ihtimal dışıdır. Ancak Said Ramazan Butî gibi Risaleleri ciddi anlamda okuyup okumadığını bilemiyoruz.

Eserlerinden istifade edilebilir.