Bankaya faizli olarak para yatırmak caiz midir?

Soru Detayı

- Bankanın bana ödediği bu faiz haram mıdır?
- Ben ev hanımıyım bankaya faizli olarak para yatırmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Paranızı faizli olarak bankaya yatırmanız haramdır. Elde ettiğiniz faiz gelirlerini kullanamazsınız. Bu faiz gelirlerinin tamamını fakirlere veya hayır kurumlarına vermelisiniz. Paranızı bankaya ancak vadesiz olarak yatırabilirsiniz.

Şayet enflasyondan zarar görmesini istemiyorsanız, o hâlde paranızı farklı bir şekilde değerlendirmelisiniz.

Finans kurumlarına / katılım bankalarına paranızı yatırabilirsiniz. Finans kurumlarının verdiği kâr payları helaldir. "Onlar da diğer bankalar gibi değil mi?" diye zan üzerine değerlendirmek yanlış olur. Finans kurumlarının çalışma sistemleri İslamî esaslara göre olmaktadır.