Sefere (yolculuğa) çıkan kişi, evinden çıkar çıkmaz namazlarını kısaltarak mı kılar? Ramazanda sabah namazından sonra yola çıktı ise orucunu tutar mı?

1. Sefere niyet eden ve yola çıkan kimse, oturduğu beldenin binalarını geçtikten itibaren namazlarını kasra / kısaltmaya başlar. Bulunduğu şehir veya kasabadan çıkarken gittiği istikametteki meskûn yerleri geçmiş olması lâzımdır. Şehre bağlı olup da birbirinden ayrı olan mahallelerin hepsini de geçmiş olmak gerekir. Ancak şehrin dışında olup da eskiden şehre bağlı olan ve hâlen harâbe hâlinde bulunan yerler şehre bağlı sayılmazlar. Kasr, yani dört rekatlı farzları iki rekat olarak kısaltarak kılmak için bunları da geçmek şart değildir. Şehre bitişik köy varsa, kasr yapılabilmek için bunların da geçilmesi şarttır.

2. Ramazanda oruç tuttuktan sonra sefere çıkan kişi orucunu bozması caiz olsa da devam ettirmesi daha faziletlidir.