Teyemmüm yapılacak nesnenin büyüklüğü en az ne kadar olmalıdır?

Soru Detayı

- Örneğin yarım avuç içi büyüklüğünde bir taş ile teyemmüm sahih olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda teyemmüm yapılacak nesnenin miktarına rastlayamadık. -elleri birer birer toprağa vurmak caiz olmakla beraber- en mükemmeli, teyemmüm her iki elin avucuyla iki kere toprak veya toprak cinsinden bir nesneye vurmakla yapılır. Buna göre en uygunu teyemmüm yapılacak nesnenin büyüklüğü iki avuç içi kadar olmalıdır.(bk. El-Fıkhu’l-İslamî, I/443; Ö N. Bilmen, İslam İlmihali, s.103; Diyanet  / İSAM İlmihali, I, 209-210.)

Teyemmüm toprak cinsinden olan kum, kireç, alçı, taş, mermer, çimento, sırsız fayans, sırsız porselen, sırsız çanak çömlekle, kiremit, tuğla, beton ve taş gibi şeylerle, -tozları olmasa dahi- teyemmüm yapılır. Eller kireçli, topraklı veya taşlı duvara sürmekle de teyemmüm edilir. Hangisi kolay ise o yapılır.