Yurt dışında çekilen kredi ile Türkiye'den ev almak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam-ı Azam ile İmam-ı Muhammed'e göre küfür diyarında yaşayan bir Müslümanın, gayri müslimden faiz alması haram değildir. Çünkü onlara göre faiz almak hiyânet sayılmaz, normaldir.

Diğer mezhepler ile Ebu Yusuf'a göre faiz her yerde yasaktır. Ne İslâm diyarında ne de küfür diyarında onu almak caiz değildir. Alışverişte, ölçüde, tartıda Müslümanlara gösterilen muameleyi gayri müslimlere de göstermek îcâb eder.

Bu durumda İmam Azam'ın fetvasına göre amel eden kimsenin dikkat edileceği husus, faizli işlem yapacak olan Müslümanın, gayri müslim bir ülkede yaşıyor olması ve bir gayri müslim ile faiz anlaşması yapıyor olmasıdır.

Bu durumda siz gayri müslim bir ülkede bir gayri müslimden kredi alabilirsiniz. Bu parayı da dilediğiniz ülkede kullanabilirsiniz. Aldığınız kredi ile Türkiye'den ev almanızda bir sakınca yoktur.