Evde namaz kılındığında, ayağa kalkmadan ya da yürürken ezan veya kamet okunur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kamet ayakta yapılır. Kamet getiren kişi kıbleye döner. Câmilerde cemaatle namaz için okunan ezanın ve kametin ayakta okunması sünnettir. Bunun terki keraheti gerektirir. Ancak evinde yalnız başına namaz kılacak olan oturarak da ezan okuyabilir.

Yolculuk halinde bulunan kimse, binitinden inip öylece ezan okumaya üşeniyorsa, o takdirde hayvanın üstünde okuyabilir. Bunda kerahet yoktur. Ancak yolcu ikaamet için binitinden iner. Aksi halde kerahet iş­lemiş olur.1 El-Muhit sahibi, binit üzerinde yapılan ikaametin yeterli olduğunu söylemiştir.

Yerleşik durumda olan kimsenin binit üzerinde ezan okuması mekruhtur. Çünkü buna gerek yoktur. Aynı zamanda binit bu konu­da yüksekçe bir yer anlamını da taşımaz. Çünkü hem her an hare­ket edebilir, hem ezanın kudsiyetiyle bağdaşmamaktadır. Ne var ki bu vaziyette okunan ezanı iade etmek gerekmez.

Netice olarak ayağa kalkmadan okunan ezan ve ikamet geçerlidir. Ancak ayakta bekleyerek okumak sünnettir.

1. Fetavâ-yi Kaadıhan - El-Hulasa - Mecmau'l-Enhür.

2. El-Muhit / Radiyüddin Sarahsi - El-Hulasa.

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi)