Müddesir suresi neden bahsetmektedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İsmini ilk ayette geçen "müddessir" kelimesinden almıştır. Müddessir; örtüsüne bürünen, sarılan demektir.

Sure'de Resulallah (asm)'a, inkâr ve nifak (inanmama ve fitne çıkarma) yolunda olan insanları uyarması, Allah Teala'yı tekbir etmesi, yaptığı iyiliklerle gururlanıp başa kakmaması ve sabırlı olması emredilip, inkârcıların uğrayacakları cezalar, iyilerle kötülerin mukayesesi bildirilmiştir.

Müzzemmil suresi ile Müddessir suresinin iniş sebebi bir ve ikisi de peygamberlik görevinin ilanı ile ilgilidir. Bu surenin baş tarafı Müzzemmil suresinden önce inmiş olmakla beraber, Müzzemmmil suresinin sebep ve başlangıçlarla, bunun ise gaye ve amaçla ilgisi daha açık ve insanın kendisinden dışa doğru gidişi daha kapsamlı olduğu için, sıralamada bu ondan sonraya konulmuştur.